top of page

תגובות בפורום

הדרכון הירוק - כלי לחידוש חיי התרבות, או כלי למישטור אוכלוסין?
In קבוצת דיון - תרבות
חתירה ללאום ישראלי וסיום הפרויקט הציוני
In הפורום הרעיוני
יונתן (ג'וני) גרינפלד
20 בינו׳ 2021
@חן אופק באשר לסוגיית ה"סמנטיקה": להבנתי יש צורך בהגדרה מחודשת של החזון הישראלי. לטעמי דחיית ההתייחסות לסוגיות סמנטיות גולשת לקיבוע המשגה (מלשון מושג לא מלשון לשגות) שמתורגמת לשגרת השיח הפוליטי - עם השלכות קונקרטיות. בהינתן שכעת אנחנו בנקודת שבר - אני חושב שראוי לתת גושפנקא לשימוש בטרמינולוגיה שתואמת את השקפתינו ללא פשרות - פשרות ברוח הממתנת את הפערים מן השיח ההיסטורי. זה הזמן לריענון השיח! (דומה הדבר לפייסנות הלא כל כך סמויה של ה"שמאל הציוני" ביחסיו עם שכניו מה"מרכז" על חשבון שיתוף פעולה וכבוד עם המפלגות הערביות. פייסנות שתרמו להתמסדות האפליה בסופו של דבר. לא סביר לדגול בעמדה ובו-זמנית לעמעם אותה.) להבנתי ה"סמנטיקה" טומנת בחובה משמעות פוליטית מרחיקת לכת, ומסמנת לכל הצופים בזירה מהי הזהות ומהו החזון המנחה. אני מעריך שיש חשיבות להביע את העמדות בפה מלא ובנוסח שאינו מאפשר פרשנויות חלופיות - אף שהדבר עלול בנסיבות מסויימות להוות מגבלה על הפעילות הפוליטית - הוא עשוי לחלופין להבהיר את הדרוש הבהרה ולחזק את עמוד השדרה הרעיוני - הפוך למשל, מ"גנציזם"
0
לגליזציה,למה דווקא עכשיו?
In לגליזציה וטיפול באמצעות צמחים
יונתן (ג'וני) גרינפלד
15 בינו׳ 2021
שלום, כרופא עם נסיון של עשור בשימוש רפואי בקנאביס שמח להצטרף לדיון (לא שיש רק לרופאים מה לומר בנושא, אך זה מוסיף פרספקטיבה נוספת). * מסכים שיש לעניין השימוש הזה או האחר בקנאביס משקל בפני עצמו. * מסכים שמדובר בסוגיה המשקפת עמדות בסיסיות יותר הנוגעות לתפיסת האוטונומיה של הפרט. בהקשר של חמלה ראוי לציין מושג יסוד המגולם בצירוף המילים Harm Reduction (יעני, מזעור נזק או פגיעה) - זהו מושג שאמור להיות מיוצג הן על ידי נציגי קהילה רלוונטיים והן במסגרות העוסקות בבריאות הציבור. כלומר, מדובר בעניין של מדיניות הרלוונטית למצע מפלגתי. (אינני מומחה ברפואת הציבור ואף לא מנוסה בפעילות במסדרונות משרד הבריאות - יכול רק לציין התרשמות מרוח כוחנית ומתנשאת במקרים רבים - צריך לכתת רגלים וללמוד את הנעשה כדי לגבש מדיניות קונקרטית) בהקשר של #תהליכים אפשר למקם את כל פולמוס סביב השימוש בקנאביס בהקשר של #מדיקליזציה. קרי, תהליך שבו כופים פרספקטיבה רפואית על מרכיבים שונים של החיים - למשל, במקום להלך לאורך שפת הים סתם כך - עוסקים בשימור הבריאות הקארדיו-וואסקולארית, אריכות ימים ומה לא, תוך שימוש במכשירים לספירת צעדים וחישוב צריכת קלוריות... במקום להתרווח ולהביט בשקיעה או להאזין למוסיקה מתמקדים ב- mindfulness וממזערים את מידת הדחק (stress) עם השלכות חיוביות על החוסן הנפשי ותפקוד מערכת החיסון... וכו' וכו'. אף שמדובר בהתייחסות מופשטת יחסית, יש טעם להציג עמדה ביחס למידקליזציה במסגרת ההתייחסות לתהליכים חברתיים => תמורות בתפיסת האוטונומיה של הפרט => תמורות בתרבות הרפואה הטכנוקרטית => Harm Reduction => מדיניות ספציפית המגולמת למשל בהתייחסות לשימוש בקנאביס. (ברור שיש עוד הסתעפויות רבות מן הרמות המופשטות יותר, ומדובר כאן רק בדוגמא מסויימת - מסוימת ומשמעותית לנוכח תשומת הלב הרבה המורעפת בעשור האחרון על סוגיית השימוש בקנאביס).
2
0
עוד מפלגה חדשה. למה בכלל צריך את זה?
In למה דמוקרטית
יונתן (ג'וני) גרינפלד
12 בינו׳ 2021
יש צורך במפלגה חדשה. חלף זמן ה"מחאה הלא-פוליטית" שאינה מניבה שינוי של ממש. המערכת הפוליטית הקיימת פועלת עשרות שנים ונכשלת במשימתה העיקרית - פעולה לטובת יושבי הארץ. לא כאן המקום למסה המרחיבה ומפרטת טיעונים לביסוס טענה זאת - להערכתי שותפים לתפיסה זאת כל המתפקדים לדמוקרטית ועוד ציבור גדול מאוד ברחבי הארץ. קיימים בפוליטיקה הישראלית מספר "פילים בחדר" שאינם זוכים להתייחסות ישירה. ככל שנמנעים מהתייצבות מול האתגרים שהם מציבים אין דרך להתקדם בכיוון שעליו מצביעה חוקת הדמוקרטית. באשר לסוגיית "הקזת קולות" על ידי ריבוי מפלגות משנה - 1. ציבור המצביעים הפוטנציאלי לדמוקרטית עצום ורב! 2. בהחלט יש מקום למהלך של גיבוש רשימה "משותפ-תפת" שתרוץ ככלי היכול לספוח קולות מתוך המרווחים הבין מפלגתיים. מעבר לכך זה - הקרקע בוערת, אין רגע לאבד. צריך לפעול עכשיו ובאינטנסיביות (ואז באה השאלה - מה לעשות? ובעקבותיו בליל של הצעות). בשביל זה יש הנהגה, שאכן פעלה רבות באופן שהביא את הדמוקרטית עד לכאן - אך כרגע חיוני להפיץ את הבשורה! סטיקרים במיליונים, כתובות על הקיר, לוחות מודעות, באנרים (banners)... והפצת שאלות קצרות בנוגע לעמדות הרלוונטיות לדמוקרטית - תוך איסוף התגובות וכימותן (מלשון כימות). בטוח שיש כאן אנשי מקצוע שיודעים את העבודה, וכן הרבה אנשים שידברו עם הסובבים אותם ויגבירו מודעות לקיום האופציה הזאת ברמה השורשית. אז בהצלחה לכולנו!
0
0
יונתן (ג'וני) גרינפלד

יונתן (ג'וני) גרינפלד

مزيد من الإجراءات
bottom of page