top of page

ערן עציון

ישראל זקוקה לריסטארט. המערכת הפוליטית התנתקה מאיתנו. איבדנו את האמון. הדמוקרטית קמה כדי לתת לנו כוח. זה בידיים שלנו.
חזון
ערן עציון
Color_Strip.png
נושאים שקרובים ללבי
קצת עלי
ערן עציון הוא יזם מדיני וחברתי, מומחה בתכנון אסטרטגי ועיצוב מדיניות לאומית ובין-לאומית, ודיפלומט בכיר לשעבר. שירת למעלה מעשרים שנה במשרד החוץ ובמועצה לבטחון לאומי (מל"ל) במשרד ראש הממשלה.
הצטרף לקורס הצוערים של משרד החוץ בשנת 1992, נבחר לתפקיד עוזר מנכ"ל משה"ח (1994-1996) והיה חבר בצוותי המשא ומתן עם הפלסטינים ועם סוריה ודובר המשלחות.
מונה לתפקיד קונסול ישראל בסן פרנסיסקו (1996-2000), ניהל תקציב שנתי של 2 מליון דולר וצוות של 20 עובדים.
הצטרף לצוות המועצה לבטחון לאומי (מל"ל) במשרד ראש הממשלה כראש לשכת ראש המל"ל (2000-2005) היה חלק מצוות ההקמה של המועצה, ועסק הן בסוגיות תוכן והן בנושאי ארגון, מינהל, תקציב וכוח אדם.
מונה לתפקיד סגן ראש המל"ל וראש האגף למדיניות חוץ (2005-2008), הוביל תהליכי הערכת מצב, תכנון, מחקר ועיצוב ויישום מדיניות בסוגיות הליבה של הבטחון הלאומי ובהן הגרעין האיראני, התהליך המדיני, היחסים האסטרטגיים עם ארה"ב, ההתמודדות עם חיזבאללה וחמאס ועוד. השתתף והציג בעשרות דיוני קבינט ופורומים מצומצמים בראשות ראש הממשלה, והוביל דיאלוגים אסטרטגיים בארץ ובחו"ל מול מקביליו. ריכז את הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב במשך 4 שנים, והיה חבר בצוות המצומצם שתכנן את ההתנתקות מעזה וניהל משא ומתן בנושא מול ארה"ב ומול הפלסטינים.
בתפקידו האחרון בשירות המדינה שימש ראש החטיבה לתכנון מדיני במשרד החוץ (2008-2014). ביצע רפורמה במיבנה, תיפקוד ומוטת-ההשפעה של החטיבה, והוביל במשך 4 שנים תהליך רפורמה מקיפה במשרד החוץ, במטרה לבצע שינוי מיבני ותפקודי רדיקלי. התהליך כלל תכנון-מחדש של כוח האדם (3500 איש), התקציב (1.5 מליארד ₪) והפריסה הבין-לאומית של המשרד (למעלה מ-100 שגרירויות וקונסוליות), לאור הערכת מצב אסטרטגית וארגונית.
בראשית שנת 2014 פרש משירות המדינה, ועבר לשמש כמנכ"ל "הפורום לדיאלוג אסטרטגי" (FSD) www.f-sd.eu ארגון לא-ממשלתי העוסק בקידום יחסי ישראל-אירופה. כיהן בתפקיד עד ינואר 2019.
במקביל הקים את חברת הייעוץ GS2A, הפועלת בארץ ובחו"ל ומעניקה שירותי ייעוץ אסטרטגי וניהול סימולציות ופרוייקטים לגופי תכנון, בטחון לאומי ואקדמיה.
ב-2016 הוזמן עציון לצוות המצומצם שייעץ למועצה הלאומית למודיעין בארה"ב, במסגרת הפרוייקט הרב-שנתי לחיזוי מגמות גלובליות Global Trends. הדו"ח הוגש לנשיא טראמפ עם כניסתו לתפקידו https://www.dni.gov/index.php/global-trends-home
החל מ-2016 מכהן כ- Non Resident Scholar למכון המזרח התיכון (MEI) בוושינגטון, שם מתפרסמים מאמריו בקביעות http://www.mei.edu/profile/eran-etzion
ב-2017 יזם בשיתוף ארגון SIGNAL http://en.sino-israel.org/ את הדיאלוג האסטרטגי הראשון בין ישראל לסין, בהשתתפות בכירים מן המגזר הממשלתי, האקדמי והעסקי.
ב-2017 ייסד את "ישר", מפלגה שהציעה מהפיכה דמוקרטית, באמצעות אפליקציה ייעודית – הראשונה מסוגה בעולם - לחיבור ישיר, אמין וחדשני בין הציבור לבין נציגיו בפרלמנט, להנגשה של תכנים מורכבים ורגישים בפורמט ייחודי, ולניהול שיח וקבלת החלטות שיתופית בהצבעה דמוקרטית. המפלגה www.yashar.org.il התמודדה בבחירות לכנסת באפריל 2019.
כיום מוביל עציון סטארט אפ לשיתוף ציבור, במסגרת חממת הסטארט-אפים של עיריית תל אביב, סיטיזון.
בזירה הפוליטית, הוא הקים את תנועת 'אלטרנטיבה', הבונה אלטרנטיבה שלטונית כוללת לישראל, וכן הצטרף למזכירות הזמנית של המפלגה הדמוקרטית.
עציון מרצה בפורומים רבים בארץ ובחו"ל, כולל מוסדות חינוך ואקדמיה, ומופיע באופן תדיר בתקשורת האלקטרונית והכתובה כפרשן בסוגיות אסטרטגיות, מגמות גלובליות, דמוקרטיה השתתפותית, תכנון אסטרטגי לאומי ובין-לאומי, והממשקים בין המדינאות, הפוליטיקה, הטכנולוגיה והתקשורת בישראל ובעולם.
חוץ מזה
מדינת ישראל חולה. החברה הישראלית חולה. שיטת המשטר שלנו, הדמוקרטיה הפרלמנטרית, משותקת. אנחנו, כל האזרחים, איבדנו את האמון בהנהגה, בפוליטיקאים, בכלי התקשורת, וגם את האמון בבני 'שבטים' אחרים. בעידן השחיתות, הריקבון והקורונה אנחנו מתכנסים איש איש תחת גפנו ותאנתו, בכורסתו ובסמארטפונו, מתכתבים עם הקרובים לנו או שותפינו לדיעה, מזדעזעים ביחד מן השערוריה התורנית, מהמחדל היומי, מעוד חשיפה של פרשיית שחיתות או עוד העברה תקציבית לקבוצת-לחץ קטנה ומקומבנת. אנחנו מסתכלים ימינה ושמאלה, וגם למעלה, ולא רואים מאין יבוא עזרנו. דור ההורים שלנו הקים מדינה לתפארת בתנאים של מלחמות קיומיות ומצוקות כלכליות שאנחנו לא מסוגלים לדמיין. דור הילדים שלנו מסתכל קדימה ורואה ענן שחור, כבד, של אי-וודאות וחוסר בטחון.
יצאנו לרחובות, לצמתים ולבלפור עם דגלים שחורים ביד וצעקה גדולה בבטן – מגיע לנו יותר. מגיעה לנו ממשלה מתפקדת, פרלמנט שמייצג אותנו, מוסדות לאומיים שנותנים לנו שירותים ברמה גבוהה ויכולת קיום בכבוד. אנחנו רוצים לקום בבוקר, לצאת לעבודה, ללימודים או סתם לרחוב בידיעה שנפעל בסביבה של הוגנות וסולידריות. בחברה שיש בה מנגנונים של שכר ועונש, שיש בה חוק וסדר, שיש בה הזדמנויות שוות לכולם ולכולן. חברה שמקדשת את החירות האישית, הקהילתית והלאומית, שיש בה כללי-משחק דמוקרטיים ברורים, המכובדים על ידי כלל האזרחים.
בשנה וחצי האחרונות נשברו הכללים והכלים. עברנו שלוש מערכות-בחירות שבהן עוות רצון הבוחר וחוללו ערכי-היסוד של השיטה הדמוקרטית. רמת האמון שלנו במערכות השלטון צנחה לאפס. הניהול הכושל של משבר הקורונה המחיש לנו עד כמה מופקרים, ציניים וחדלי אישים הם נבחרי הציבור שלנו, ועד כמה חלשות המערכות הציבוריות הגדולות, היקרות והבלתי יעילות שלנו. המדינה זקוקה לאיתחול, לריסטארט. תיקון לאומי, דמוקרטי, אזרחי, עצום-מימדים. עוז לתמורה תוך כדי הפורענות.
אין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו. אנחנו צריכים וצריכות לגבש את החזון, להתוות את הדרך ולהתחיל לצעוד בה. החדשות הטובות הן שכבר התחלנו.

תמכו בי כאן: https://forms.gle/qh3seQaDLtWkCWai9
קישורים
טוויטר
https://twitter.com/eranetzion

וידאו - הרצאות וראיונות
הרצאה לפורום הטייסים 555 – האיומים על הדמוקרטיה הישראלית ומה עושים מולם
https://www.youtube.com/watch?v=EML88orVRXI

גיקונומי – פודקאסט על דמוקרטיה ישירה במפלגות
https://www.youtube.com/watch?v=wdxwxhgZfkY

ראיון לדמוקרטTV על הדמוקרטיה, הרשתות החברתיות, המאבק על האמת
https://www.youtube.com/watch?v=h_mELfsuFeY

ראיון עם אורלי ברלב על 'חוק ההסמכה' האנטי דמוקרטי
https://www.youtube.com/watch?v=41EMudYKUUo

ראיון נרחב לרווית הכט במוסף 'הארץ'
https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-MAGAZINE-1.6241576?utm_source=App_Share&utm_medium=Android_Native&utm_campaign=Share

מאמרים
מאמר ב'הארץ' על מנדלבליט ופרשת הצוללות
https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.9236643?utm_source=App_Share&utm_medium=Android_Native&utm_campaign=Share

הבלוג שלי ב'זמן ישראל'
https://www.zman.co.il/writer/956/

פייסבוק
https://www.facebook.com/eran.etzion

מאמרים במכון המחקר 'מידל איסט אינסטיטיוט' בוושינגטון
https://www.mei.edu/profile/eran-etzion
תגית-מועמד-רשמי.png
bottom of page